Nils Kreuger, Skördemotiv

Nils Kreuger, Skördemotiv
Nils Kreuger, Skördemotiv
Nils Kreuger, Skördemotiv
Nils Kreuger, Skördemotiv
Nils Kreuger, Skördemotiv
Nils Kreuger, Skördemotiv
Nils Kreuger, Skördemotiv
Nils Kreuger, Skördemotiv
Nils Kreuger, Skördemotiv
Nils Kreuger, Skördemotiv

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

NILS KREUGER
1858-1930
Landskap från Ryssby
Signerad och daterad N.K. 87. Olja på pannå av papp, 25 x 33 cm.

PROVENIENS
Direktör Gunnar von Essen af Zellie (1897-1980), Karlstad, syssling till konstnären
därefter i arv fram till nuvarande ägare

LITTERATUR
Kjell Boström: Nils Kreuger, Stockholm 1948, upptagen i katalogen sidan 232

1280

2019-06-12