Nattstol från Drottningholm, rokoko

Klubbat för:

25000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

NATTSTOL från DROTTNINGHOLM, stockholmsarbete i rokoko, stämplad Kr DH under kunglig krona (Kronan Drottning Holm), träskuren dekor, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, volutformade armlän, svängd frontsarg, framtagen äldre bemålning i svart med inslag av rödbrun originalbemålning, sitthöjd 42 cm, slitage, ställvis maskstungen

PROVENIENS:
Drottning Lovisa Ulrikas privata egendom, Drottningholms slott, Stockholm
Genom inlösen 1777 sonen kung Gustav III till Kronan

1010

2019-06-12