Miniatyrmålning, tillskriven Niclas Lafrensen

Klubbat för:

4000 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

NICLAS LAFRENSEN (1737-1807) tillskriven: porträtt av högreståndsman med peruk, klädd i blå rock, guldbroderad väst och krås, gouache på elfenben, baksidan med sceneri av lekande barn, grisaille på elfenben, monterad i 18 k guld, stämplat Adolf Fredrik Ekeberg (mästare i Göteborg 1795-1841), dekor av filigran, 3,5 x 2,5, med montering 6,3 x 4,7 cm, glaset med smärre nagg

PROVENIENS:
Bankdirektör Mauritz Philipson (1871-1948), Stockholm

1110

2019-06-12