Mikromosaik, 1800-tal, Grand Tour souvenir

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

8 000-10 000 SEK

MIKROMOSAIK, Italien 1800-tal, Grand Tour souvenir, föreställande ärkeängeln S:t Mikael efter Guido Reni, monterad i samtida förgylld ram med pärlstav, 29,5 x 20 cm, skador, lagningar, förstärkt baksida
Motivet bygger på Guido Renis målning ärkeängeln S:t Mikael, i Santa Maria della Concezione dei Cappiccini, Rom

1128

2019-06-12