Martin van Meytens, hans ateljé, Porträtt av

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

MARTIN VAN MEYTENS
Stockholm 1695-1770 Vienna
hans ateljé, österrikisk skola, 1700-tal
Porträtt av kejsarinnan Maria Teresia av Österrike (1717-1780)
Olja på duk, 79 x 63,5 cm
Kejsarinna Maria Teresia bär den österrikiska orden för damer, "Hochadeligen Frauenzimmer-Sternkreuzorden", vilken grundades 1668.

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

Ärkehertiginnan Maria Teresia av Österrike (1717-1780), äldsta dotter till kejsar Karl VI, ärvde det Habsburgska imperiet vid sin faders död 1740. Hon lyckades få sin man Frans av Lothringen krönt till tysk-romersk kejsare istället för sin kusin kurfursten av Bayern. Efter sjuårskriget (1756-1763) omorganiserade hon staterna och hon var en anhängare av upplysningstiden. Moder till fem söner och tio döttrar, bland andra Frankrikes drottning Marie Antoinette, förblev hon på tronen vid sin makes Frans I död 1765 och regerade därefter tillsammans med sin son Josef II.

1454

2019-06-12