Manschettknappar 1 par 14 k guld

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 14 k guld, stämplar kyrilliska bokstäver IP, oidentifierad mästare hos firma Morozov, Kejserlig Hovleverantör, S:t Petersburg 1908-17, rund platta, kejserliga ryska dubbelörnen med en gammalslipad briljant mot guillocherad blå emaljfond, kantdekor av rosenslipade diamanter, diameter ca 15 mm, vikt 14 g

PROVENIENS:
Vera Sager, Sagerska huset Stockholm

1275

2019-06-12