Ljusstakar, sengustavianska, F.L. Rungs art

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Fredric Ludvig Rungs art, brännförgylld och mörkpatinerad brons, carraramarmor, fyrkantig sockel, montering med roulettedekor och pärlstav, kolonnformat postament krönt av stående karyatid med egyptiserande huvuddok, krönt av urnformad ljuspipa med band- och pärlstav, lösa manschetter, höjd 34,5 cm, smärre nagg och slitage

LITTERATUR:
Elsebeth Welander-Berggren: Antikt, Stockholm 1989, sidan 62f, jämför ljusstakar

1137

2019-06-12