Ljuskrona, stockholmsarbete i barock

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

LJUSKRONA, stockholmsarbete i barock, s.k. kungsholmstyp, för sex ljus, burformad brännförgylld stomme av mässing, stavverk med pärlor, behängd med slipade löv och margueriter, blåsta och profilerade stamglas på hjärtstång, urnformade ljuspipor med droppbrickor, sex slipade obelisker, tre blåsta och slipade hängen, avslutande päronformat klot med fasettering, höjd 93, diameter 60 cm, smärre nagg, övre stamglasen något anlupna, droppskålar och ljuspipor med spår av el, ställvisa kompletteringar

LITTERATUR:
Eva Dyrssen & Katarina Årre: Gamla ljuskronor av glas och bergkristall, Stockholm 2001, sidan 21, jämför barockljuskrona på Skokloster

1053

2019-06-12