Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för 12 ljus, stomme av förgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, piggar och romboider, kronringen med växtornament, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus, höjd 103 cm, kompletterad och omarbetad delvis under Karl Johan, smärre skador, enstaka delar saknas

1030

2019-06-12