Ljuskrona, gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

LJUSKRONA, gustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, Hagamodell, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, knappar och ovaler, krönt av plym, ringar sammanfogade med fönsterglasbindningar, löst hängande mittstång med plymer, ljusring med maskaroner och klot, S-formade ljusarmar med droppskålar, urnformade ljuspipor med pärlstav, uppsvängda spröt med girlanger, doserad korgbotten med avslutande girlanger och pinjekotte, höjd 81,5, diameter 60 cm, smärre nagg och slitage, ställvisa kompletteringar

1032

2019-06-12