Ljuskrona, gustaviansk, tillskriven Westerberg

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

OLOF WESTERBERG (spegelmakare, glasslipare och tillverkare av ljuskronor i Stockholm, verksam omkring 1769-1811) tillskriven, ljuskrona, gustavianskt stockholmsarbete, för åtta ljus, brännförgylld och försilvrad stomme i mässing, behängd med droppar, kläppar, knappar, ovaler och piggar, krönt av plym, övre ring och platta med kedjor, mittstång med nedre plym och dragare, kronringen med dekor av maskaroner, L-formade ljusarmar och spröt med girlanger och kläppar, kjol och girlanger, botten med öppning behängd med kedjor och avslutande kläppar, lösa manschetter, höjd 94, diameter 60 cm, smärre lagningar, äldre kompletteringar

PROVENIENS:
Adliga ätten Hisinger, Fagervik gård, Nyland, Finland

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2013, nr 1148, jämför signerad och daterad ljuskrona av Olof Westerberg

1033

2019-06-12