Lampe à bouillotte

Lampe à bouillotte
Lampe à bouillotte
Lampe à bouillotte
Lampe à bouillotte
Lampe à bouillotte
Lampe à bouillotte
Lampe à bouillotte
Lampe à bouillotte
Lampe à bouillotte
Lampe à bouillotte
Lampe à bouillotte
Lampe à bouillotte

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

LAMPE A BOUILLOTTE, 1800-talets början, Frankrike, förgylld brons, för tre ljus, höj- och sänkbar ljushållare och skärm, märkt med ägarinitialer CP under kunglig krona samt inventarienummer, skålformad fot med roulettedekor av à la greque, bandfläta och palmetter, kannellerad pelare, utsvängda ljusarmar, grönlackerad skärm av plåt, höjd 71,5 cm, slitage, ställvisa lagningar och retuscher

1038

2019-06-12