Klaffbord, sengustavianska, tillskrivna C.D. Fick

Klubbat för:

17000 SEK

Utropspris

20 000-30 000 SEK

CARL DIEDRIC FICK (mästare i Stockholm 1776-1806) tillskrivna, två snarlika klaffbord, sengustavianska stockholmsarbeten, fanerad och massiv mahogny, delvis brännförgyllda beslag i mässing, kortsidorna med lådor, runda nyckelskyltar och mässingsskodda kanter, avsmalnande ben med lunettformade beslag och fothylsor, nyckel medföljer, höjd 71,5, 88,5 x 86 respektive 89,5 x 85 cm, smärre slitage, ställvisa beslagskompletteringar

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 122ff, jämför signerade möbler av C.D. Fick

1088

2019-06-12