Kandelabrar, empire, tillskrivna R.F. Lindroth d.y

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

75 000-100 000 SEK

REINHOLD FREDRIC LINDROTH D.Y. (född 1794, verksam som bronsfabrikör i Stockholm från 1820-talet till 1840-talet) tillskrivna, ett par kandelabrar, stockholmsarbeten i empire, för tre ljus vardera, delvis brännförgylld och mörkpatinerad brons, rund pelarformad bas med centralt placerad reliefdekor av stegrande lejon kring blomsterurna, stående karyatider med klassicerande dekorelement, bladhölstrade ljusarmar samt krönande fruktkorg, höjd 61 cm, ställvis bättringar och slitage, två ljuspipor kompletterade

LITTERATUR:
Christian Laine, red.: De Kungliga Slotten, Rosendals slott, Stockholm 2003, sidan 155, jämför snarlika kandelabrar av stockholmstillverkning i stora förstugan på Rosendals slott

Den stockholmstillverkade varianten av denna kandelabermodell förekommer i samlingarna på de kungliga slotten i Sverige, där tillverkningen brukar attribueras till Reinhold Fredric Lindroths verkstad. Förlagan är tillverkad i Paris och har den typiska mörkpatinerade basen och den krönande urnan, som särskiljer de två tillverkningsstäderna.

1086

2019-06-12