Juriaen Van Streeck, Stilleben

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-60 000 SEK

JURIAEN VAN STREECK
Amsterdam 1632-1687
Stilleben med frukter i kinesiskt fat
Olja på duk i form av dörröverstycke, 56 x 79,5 cm

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
I arv från Louise Isoz (1865-1953) Hånö, född Mörner af Morlanda, Björksund, Södermanland.

Att jämföras med flera målningar av konstnären, bland annat Stilleben som såldes på Sotheby´s i London 6 december 2007, nr 183

1456

2019-06-12