Jonas Forsslund, tillskriven, Porträtt

Klubbat för:

23000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

JONAS FORSSLUND
1759-1809, tillskriven
Porträtt av kapten Erik von Boisman (1740-1821) iklädd ljusblå dubbelknäppt rock och vit knythalsduk - bröstbild
Pastell, oval, 57x46 cm inklusive ram.
På baksidan fastsatt pappersark med data på Erik von Boismans svärföräldrar Göran Esaias von Bruse och Eva Katarina Stålhammar

Gustaviansk ram, oval, med pärlstav, förgylld med polerat guld och slagmetall, träskuret krön i form av romersk krigstrofé, hjälm, svärd med skida samt kvistar med eklöv och ekollon

PROVENIENS
Porträttet har genom arv funnits i släkten von Boisman fram till idag

1337

2019-06-12