John Bauer, Strömkarlen

John Bauer, Strömkarlen
John Bauer, Strömkarlen
John Bauer, Strömkarlen
John Bauer, Strömkarlen
John Bauer, Strömkarlen
John Bauer, Strömkarlen

Klubbat för:

90000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

JOHN BAUER
1882-1918
Strömkarlen
Akvarell, tusch och täckvitt på papper, 33 x 25 cm.
Intygad på baksidan av Hanna Bauer

Etikett på baksidan: "Av direktör Oskar Westman erhållit tvåtusen kronor för John Bauer tavlan Strömkarlen som härmed kvitteras . Jönköping 16/12 -48 Hanna Bauer"

PROVENIENS
Hanna Bauer, Jönkping
Direktör Oscar Westman, (förvärvad av ovanstående 1948)

LITTERATUR
Jämför. Gunnar Lindqvist med flera: Bauer - En konstnär och hans sagovärld, Bra Böcker 1982, vinjett från 1910 (Bland tomtar och troll)

1293

2019-06-12