Johan Laurentz Jensen, Blomsterstilleben

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

JOHAN LAURENTZ JENSEN
Danmark 1800-1856
Blomsterstilleben
Signerad och daterad J. L. Jensen 1843. Olja på pannå, 41 x 56 cm.

På baksidan äldre etikett "Carolinen Palais".
Affärs- och bostadsbyggnaden i renässansstil, Carolinen Palais i München, Tyskland, byggdes 1903 för konst- och antikvitetshandlaren Julius Böhler.

PROVENIENS
Greve Christian och grevinnan Louise von Rosen, Stockholm

1400

2019-06-12