Jean II Restout, hans krets, Konungarnas tillbedja

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JEAN II RESTOUT
hans krets, fransk skola, ca 1740
Konungarnas tillbedjan
Olja på duk, 65 x 49 cm

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

Originalmålningen finns i en sockenkyrka i Sèvres, Frankrike, olja på duk, 195 x 150 cm, signerad och daterad Rêstout 1718

LITTERATUR
Christine Gouzi, Jean Restout 1692-1768, Peintre d'histoire à Paris, Paris, Arthena, 2000, sidan 198, plansch 8

1442

2019-06-12