Jacob Björk, Porträtt av friherrinnan Du Rietz

Klubbat för:

48000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

JAKOB BJÖRK
1726-1793
Porträtt föreställande friherrinnan Charlotte Du Rietz af Hedensberg, née De Geer af Leufsta (1746-1820) iklädd vit klänning med pälsmantel och spjut i handen, framställd som jaktens gudinna Diana - midjebild
Olja på duk, 67 x 52 cm.
Efter pastell av Gustaf Lundberg
Förgylld och bronserad originalram i rokoko
Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1919:550, jämför replik på Leufsta, SPA 1919:169, samt omvänd variant på Strömsberg, SPA 1919:773

PROVENIENS
Hedensberg, Tillberga socken, Västmanland
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2010, katalognr 1975
därefter i svensk privatsamling

LITTERATUR
Slott och herresäten i Sverige, Närke och Västmanland, Malmö 1969, omnämnd sidan 297
Merit Laine och Carolina Brown: Gustaf Lundberg, Nationalmuseum, Stockholm 2006, jämför varianter på Diana-temat samt text sidan 182ff

Friherrinnan Charlotte De Geer var dotter till friherre Charles De Geer af Leufsta och hans maka Catharina Charlotta Ribbing af Zernava. Hon gifte sig 1765 med generallöjtnanten friherre Anders Rudolf Du Rietz af Hedensberg

1335

2019-06-12