Jacob Björk, Porträtt av friherre Du Rietz

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

JAKOB BJÖRK
1726-1793
Porträtt föreställande generallöjtnant friherre Anders Rudolf Du Rietz af Hedensberg (1720-1792) iklädd harnesk och blå rock med ordensband och svärdsordens kraschan samt under armen trikorn - midjebild
Olja på duk, 67 x 52 cm.
Efter pastell av Gustaf Lundberg, jämför SPA 1925:897
Förgylld och bronserad originalram i rokoko
Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1919:543

PROVENIENS
Hedensberg, Tillberga socken, Västmanland
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2010, katalognr 1976
därefter i svensk privatsamling

LITTERATUR
Slott och herresäten i Sverige, Närke och Västmanland, Malmö 1969, omnämnd sidan 297

Generallöjtnant friherre Anders Rudolf Du Rietz af Hedensberg gifte sig 1765 med friherrinnan Charlotta De Geer af Leufsta

1334

2019-06-12