Helmer Osslund, Sonfjället med Duvknätten

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

HELMER OSSLUND
1866-1938
Sonfjället med Duvknätten
Signerad Helmer Osslund. Olja på duk fäst på pannå, 49 x 74 cm.
Utförd 1904

PROVENIENS
Intendenten och konstkritikern, fil. dr Nils Palmgren (1890-1955), Ålsten
därefter i arv till hans hustru Märta Palmgren (1901-1991), Bromma
Åmells konsthandel, Stockholm
Svensk privatsamling

UTSTÄLLD
Liljevalchs jubilerar, Svensk Konstkavalkad 1916-1956, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1956, katalognr 62
Helmer Osslund, Norrlands målare, Nationalmuseum, Stockholm 1971

LITTERATUR
Svenska Hem i Ord och Bilder, tjugoåttonde årgången, 1940, avbildad i interiör (matsalen) på sid 43
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, andra delen, Göteborg 1943, omnämnd sidan 419, samling 696 (418)

1304

2019-06-12