Godfrey Kneller, hans krets, Porträtt av gentleman

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

GODFREY KNELLER
hans krets, engelsk skola, 1700-tal
Enligt traditionen föreställande Sir John Churchill, hertigen av Marlborough
Olja på duk, oval 66,5 x 53,5 cm

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Inköpt i London i början av 1900-talet, vidare i arv till nuvarande ägare

1459

2019-06-12