Fredric Westin, Kronprins Oscar

Klubbat för:

95000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

FREDRIC WESTIN
1782-1862
Porträtt av Oscar, kronprins av Sverige och Norge, hertig av Södermanland (1799-1859), iklädd silverskimrande serafimerdräkt av burgundiskt snitt med livrock, smala byxor och gallerförsedda puffärmar - knäbild
Signerad och daterad Westin 1821. Olja på duk, 147 x 115 cm.
Förgylld originalram krönt med hertigkrona vilande på hyende

PROVENIENS
Statsrådet generalen greve Anders Fredrik Skjöldebrand (1757-1834)
Lars Gullstedt, Gripsnäs

1319

2019-06-12