Fåtöljer, gustavianska, Ephraim Ståhl

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

SPANSKA FÅTÖLJER, två snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, varav den ena av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), signerad ES, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 43 cm, ena med förstärkningar och lagningar, kompletterade fotavslut

PROVENIENS:
N.M. Åmell Konst & Antikviteter, Stockholm

LITTERATUR:

1008

2019-06-12