Edvard Westman, Victoria & Albert

Klubbat för:

22000 SEK

15 000-18 000 SEK

EDVARD WESTMAN
1865-1917
Victoria & Albert
Signerad och daterad Edv. W-n. Dalarö. 96. Olja på pannå, 22,5 x 33,5 cm

Dalarö, sommaren 1896. Den engelska kungliga jakten HMS Victoria and Albert med två eskorterande engelska slagskepp glider förbi. HMS Victoria and Albert genomförde denna sommar en kryssning i Östersjön med hamnen i S:t Petersburg och tsar Nikolaj II:s kröning i Moskva som slutmål. Drottning Victoria var inte själv ombord utan representerades vid kröningen av hertigen och hertiginnan av Connaught.

Efter kröningen fortsatte hertigparet sin kryssning till Stockholm. Nio år senare förlovade sig prins Gustaf Adolf - senare Gustaf VI Adolf - med prinsessan Margaretha, dotter till hertigparet av Connaught.

Edvard Westman utformade sin friluftsbetonade stämningsrealism på 1880-talet och en av hans målningar inköptes faktiskt av den ryske tsaren. Westman ställde ut på salongerna i Paris och var även representerad vid världsutställningen i Chicago 1893.
Han förde ett flackande liv mellan Paris, Normandie, Skagen, Stockholm, Åland och Finland. Till Åland återvände han ofta, sedan han i slutet av 1880-talet anslutit sig till kretsen kring den finlandssvenske friluftsmålaren Victor Westerholm, den så kallade Önnigebykolonien.

1345

2019-06-12