Dosa guld 1800-tal

Dosa guld 1800-tal
Dosa guld 1800-tal
Dosa guld 1800-tal
Dosa guld 1800-tal
Dosa guld 1800-tal
Dosa guld 1800-tal
Dosa guld 1800-tal
Dosa guld 1800-tal
Dosa guld 1800-tal
Dosa guld 1800-tal

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

DOSA, 18 k guld trois-couleurs, otydliga stämplar bl. a. FF, Schweiz eller Tyskland omkring 1800, oval, reliefdekor av medaljonger och blommor, på locket senare applicerad miniatyrmålning omgiven av glasstenar, 5,7x4 cm, höjd 2 cm, vikt 47 g, en sten saknas, miniatyrmålningen med repor

1189

2019-06-12