Damarbetsbord, gustavianskt, av Anders Lundelius

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

ANDERS LUNDELIUS (hallrättsmästare i Stockholm 1778-1823), damarbetsbord, gustavianskt stockholmsarbete, fragmentarisk bläcksignatur (?), fanerat med amarant, björk, jakaranda, lönn och plommon, delvis brännförgyllda beslag, skiva med friser och fält, oval medaljong med inlagd blombukett, låda med fack, sidorna med friser och fält, hörnfleuronger, benen med guttæ, avsmalnande ben med ådror, avslutande fothylsor med hjultrissor, höjd 72, 65 x 37 cm, smärre skador och lagningar, spår efter garnvindor

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 246 & 249, jämför damarbetsbord signerat av Anders Lundelius

1027

2019-06-12