Carl Larsson, Bönens ängel

Carl Larsson, Bönens ängel
Carl Larsson, Bönens ängel
Carl Larsson, Bönens ängel
Carl Larsson, Bönens ängel
Carl Larsson, Bönens ängel
Carl Larsson, Bönens ängel
Carl Larsson, Bönens ängel
Carl Larsson, Bönens ängel
Carl Larsson, Bönens ängel
Carl Larsson, Bönens ängel

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

CARL LARSSON
1853-1919
Bönens ängel
Signerad med dedikation och daterad "Till vännen T. Nyström" C. L. 98. Akvarell på papper, 62 x 40 cm.
Det är Sundbornsflickan Anna Norman som stått modell till ängeln.

PROVENIENS
Hansson konstgalleri, Göteborg 1987
Bukowski Auktioner, Stockholm, våren 1992, katalognr 94
Stockholms Auktionsverk, våren 2013, katalognr 1817
därefter i svensk privat samling fram till idag

LITTERATUR
Ulwa Neergaard: Carl Larsson - Signerat med pensel och penna, Stockholm 1999, katalognr 860, avbildad sidan 243

Akvarellen är en detalj av den stora fresken Korum på Ladugårdsgärde, som Carl Larsson utförde för Norra Latin i Stockholm år 1900.

1330

2019-06-12