Carl Fredrik Kiörboe, Hundar

Carl Fredrik Kiörboe, Hundar
Carl Fredrik Kiörboe, Hundar
Carl Fredrik Kiörboe, Hundar
Carl Fredrik Kiörboe, Hundar
Carl Fredrik Kiörboe, Hundar
Carl Fredrik Kiörboe, Hundar
Carl Fredrik Kiörboe, Hundar
Carl Fredrik Kiörboe, Hundar
Carl Fredrik Kiörboe, Hundar
Carl Fredrik Kiörboe, Hundar
Carl Fredrik Kiörboe, Hundar
Carl Fredrik Kiörboe, Hundar

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

CARL FREDRIK KIÖRBOE
1799-1876
Hundar
Signerad och daterad Kiörbo 1840. Olja på duk, 28,5 x 40 cm
Påskrift på spännramen: "Svenske *** Kiörbo"

PROVENIENS
Vice häradshövding Ehrenfrid Ringius, Malmö
därefter i arv till nuvarande ägare

Familjen Ringius är en gammal skånsk-halländsk prästsläkt.

1326

2019-06-12