Byrå, gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, björk, lönn och rosenträ, graverad intarsia med inläggningar av vax, brännförgyllda beslag av mässing, övre lådan med blommor, samkomponerad front med friser och fält, centralt placerad fruktkorg, dragringar, nyckelskyltar med bandrosetter, lambrekängbeslag med guttæ, snedställda hörn med beslag av bandrosett och blomsterhängen, sidorna friser och fält, dekor av druvklase samt snigel på gren, raka avsmalnande ben med guttæ, skiva av röd kalksten med kälning, baksidan med fraktetiketter FRAKTGODS fr. Filipstad, Stockholm Norra, nyckel medföljer, höjd 85, 116 x 60 cm, smärre fanérskador och lagningar, skivan samtida men ej ursprunglig

1035

2019-06-12