Byrå, gustaviansk, tillskriven Fredrich Iwersson

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

FREDRICH IWERSSON (ämbetsmästare i Stockholm 1780-1801) tillskriven, byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med björk, jakaranda, lönn och rosenträ, beslag av delvis brännförgylld mässing, intarsia med graverad dekor, övre lådan med dekor av meanderbård, samkomponerad front med friser, fält och fleuronger, snedställda hörn med blommor, sidorna med friser, fält och fleuronger, runda draghandtag, nyckelskyltar med bandrosett, avsmalnande ben med guttæ och fothylsor, skiva av kolmårdsmarmor med dubbel kälning, baksidan med lacksigill Götheborg [...] Contoirs Sigill, nyckel medföljer, höjd 85, 110 x 57 cm, slitage, fanérlagningar, skivan lagad och förstärkt

1050

2019-06-12