Byrå, gustaviansk, av Jonas Hultstén

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

JONAS HULTSTÉN (ämbetsmästare i Stockholm 1773-1794/98), byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, färgad björk, jakaranda och lönn, delvis förgyllda beslag i mässing, övre lådan med friser och fält, samkomponerad front och sidor med tredimensionell parkettläggning, runda draghandtag, nyckelskyltar i form av ovala räfflade sköldar med bandrosett, nedre frontsarg med korslagda palmblad, snedställda hörn med blomma, avsmalnande ben med guttæ och avslutande fothylsor, skiva av kalksten med kälning, nyckel medföljer, höjd 87, 113 x 54 cm, smärre fanérkompletteringar

1075

2019-06-12