Broschnål 18 k guld diamanter och smaragder

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-18 000 SEK

BROSCHNÅL, 18 k guld och troligen platina, 1930-tal, dekor med 6 gammalslipade diamanter totalt ca 0,65 ct samt små diamanter med rosen- och åttkantslipning, mitten med fantasislipad smaragd samt baretten med carré- och baguetteslipade smaragder, millegriffierade kanter, längd 20 cm, vikt 8,1 g, smaragder med skador, tennlödningar, originaletui märkt Gebr. Friedländer Hof-Juweliere, Berlin W.

1222

2019-06-12