Brännvinsskål silver Emden 1700-tal

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

BRÄNNVINSSKÅL, av Peter Cornelis Mol, mästare i Emden 1704, oval skål och fot med 8 drivna bucklor, två volutsvängda hänklar avslutade i fantasidjurhuvuden, längd inkl. hänklar 25 cm, vikt 320 g, under fotkanten graverade initialer och årtal 1739

1172

2019-06-12