Bordsur, renässans, 1600-tal

Bordsur, renässans, 1600-tal
Bordsur, renässans, 1600-tal
Bordsur, renässans, 1600-tal
Bordsur, renässans, 1600-tal
Bordsur, renässans, 1600-tal
Bordsur, renässans, 1600-tal
Bordsur, renässans, 1600-tal
Bordsur, renässans, 1600-tal
Bordsur, renässans, 1600-tal
Bordsur, renässans, 1600-tal
Bordsur, renässans, 1600-tal
Bordsur, renässans, 1600-tal
Bordsur, renässans, 1600-tal
Bordsur, renässans, 1600-tal
Bordsur, renässans, 1600-tal
Bordsur, renässans, 1600-tal

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

BORDSUR, renässans, 1600-tal, brännförgylld mässing, märkt DAVIEL KERSTEN ODENSE, rikligt graverad och ciselerad dekor, dubbelsidigt, spindelgång, arkitektonisk form, linsformade fötter, svängd bas med akantus, rektangulärt urhus med kannelerade kolonner med joniska kapitäl, försilvrad urtavla med romerska siffror, dekor av växtornamentik, sidorna med scenerier av Justitia respektive Jungfru Maria med Jesusbarnet, klanghus med dekor av rocailler, dragnyckel medföljer, höjd 21,5, 13 x 13 cm, skador, kompletterat, något omarbetat, delar saknas, fungerar ej

PROVENIENS:
Släkten Ehrenborg, Kråks herrgård, Västergötland

1042

2019-06-12