Biblioteksur, Georg III, Robert Markham

Klubbat för:

19000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

ROBERT MARKHAM (London ca 1725-1780), biblioteksur, Georg III, signerat Robert Markham LONDON, förgylld urtavla med genombruten dekor, försilvrad sifferring med arabiska och romerska siffror, graverat bakstycke i mässing med akantus samt harlekin med brittiska flaggan, fodralets blindträ i ek fanerat med ebenholz, brännförgyllda monteringar och bärhandtag i mässing, spindelgång, datum, repetition, helslag och spelverk med sex klangskålar samt en stor klangskål, vev och nyckel medföljer, höjd 55, 31,5 x 21,5 cm, smärre fanérskador

1040

2019-06-12