Biblioteksur, Georg III, Francis Perigal

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

BIBLIOTEKSUR, Georg III, signerad FRANCIS PERIGAL Royal Exchange LONDON, urtavla i brännförgylld mässing med genombruten dekor och emalj med arabiska och romerska siffror, graverat bakstycke i mässing med akantus och blomsterdekor, fodralets blindträ i ek fanerat med valnöt, snedställda kannelerade hörn med karyatider och blomstergirlanger, sidorna med bärhandtag, spindelgång, repetition, kvartsslag och spelverk med åtta klangskålar samt en stor klangskål, dragnyckel och nycklar medföljer, höjd 58, 35 x 20 cm, smärre fanérskador, emalj med enstaka hårsprickor och mindre nagg

1041

2019-06-12