Bergkristallkrona, Louis XV, 1700-tal

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

150 000-200 000 SEK

BERGKRISTALLKRONA, Louis XV, Italien 1700-tal, för åtta ljus, burformad stomme i bronserat järn, behängd med slipade prismor av i huvudsak bergkristall i form av droppar och klumpar, med inslag av rökfärgad kvarts, plymformat krön, stomme klädd med glaspärlor, blomsterbindningar, mitten med plym och balusterformad dekor, utsvängda ljusarmar med slipade ljuspipor och droppskålar, botten med avslutande klot, höjd 77, diameter 60 cm, kompletterad, något omarbetad, ställvisa skador

PROVENIENS:
N.M. Åmell Konst & Antikviteter, Stockholm

LITTERATUR:
Christie´s, The Connoisseur´s Eye, New York 7 juni 2013, lot 395, jämför bergkristall ljuskrona tillverkad i Genua omkring 1750

1093

2019-06-12