Axel Lindman, Tidig vår

Axel Lindman, Tidig vår
Axel Lindman, Tidig vår
Axel Lindman, Tidig vår
Axel Lindman, Tidig vår
Axel Lindman, Tidig vår
Axel Lindman, Tidig vår
Axel Lindman, Tidig vår
Axel Lindman, Tidig vår
Axel Lindman, Tidig vår
Axel Lindman, Tidig vår

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

AXEL LINDMAN
1848-1930
Tidig vår
Signerad Axel Lindman. Olja på pannå, 27 x 41 cm.

PROVENIENS
Förste vice talman Martin Skoglund (1892-1976), Stockholm (i gåva 1952)

I denna utsökta plein air studie har Axel Lindman med mästerlig penselföring fångat den skira grönskan när svensk natur börjar vakna till liv efter vintern.

Axel Lindman föddes i Öregrund 1848. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm och reste efter studierna avslut till Paris på hösten 1875 där han skulle vara bosatt till 1879. Han flyttade därefter till Stockholm och deltog i Opponenternas och några av Konstnärsförbundets tidiga utställningar. Det franska friluftsmåleriets inflytande syns tydligt i Lindmans målningar, snabbt lärde han sig att tillämpa plenairismens teori och metod. I auktionens målning Tidig vår kan vi tydligt skönja spåren av det franska inflytandet som gjorde Axel Lindman till ett av det svenska friluftsmåleriets främsta namn.

1347

2019-06-12