Anshelm Schultzberg, Sommarlandskap

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

ANSHELM SCHULTZBERG
1862-1945
Idylliskt sommarlandskap med dam läsande ett brev mellan två gärdesgårdar
Signerad och daterad A Schultzberg -87. Olja på duk, 49 x 65 cm.

PROVENIENS
Bukowski Auktioner, katalog 423, Höstauktion 1983, katalognr 244 (klubbad för 88.000 kr)

Friluftsmåleriet - plein air - innebär i främsta rummet just fri luft men också klart ljus, ren ton och ren palett. De svenska friluftsmålarna började göra sig bemärkta framför allt under 1870-talet och decennierna därefter. Det var särskilt ljuset och atmosfären som blev de stilbildande elementen och inte minst iakttagelsen av verkligheten, man kan kalla det realism. Nu fordrades inte något speciellt arrangemang, allt kunde målas efter vars och ens sinne och något av en alldeles speciell lyckokänsla, ett uppvaknande, vilar över denna epok i svenskt måleri.

1318

2019-06-12