Tebord, senbarock

Tebord, senbarock
Tebord, senbarock
Tebord, senbarock
Tebord, senbarock
Tebord, senbarock
Tebord, senbarock
Tebord, senbarock
Tebord, senbarock
Tebord, senbarock
Tebord, senbarock
Tebord, senbarock
Tebord, senbarock
Tebord, senbarock
Tebord, senbarock

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

TEBORD, senbarock, fällbart, skivan med målat motiv av Esther inför kung Xerxes efter Antoine Coypels förlaga, kanten förgylld med polerat guld, svärtat balusterformat ben med tripodfot, claw and ball avslut, höjd 81, 91 x 81 cm, slitage, lagningar, retuscher
Förlagan av Antoine Coypel (1661-1722), L'Evanouissement d'Esther, återfinns i Musée du Louvre, Paris

33

2018-12-05