Tazzor, 1800-talets första hälft

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

70 000-80 000 SEK

TAZZOR, ett par, 1800-talets första hälft, matterad och polerad brännförgylld brons, postament av Gammelklitt från Elfdals Porphyrverk, fyrkantig sockel krönt av bandfläta, tazza med godronnerad botten, höjd 33 cm, smärre slitage, delvis omförgyllda

Vurmen för antiken och särskilt den romerska perioden tilltog under 1700-talets andra hälft, då viktiga arkeologiska utgrävningar pågick vid Pompeji, Herculaneum, Frescati och Tivoli i Italien. Möbler, vaser, tripoder och andra typer av föremål stöptes i nya former som sedermera blev stilbildande under empiren. Flera regenter, konstnärer och adelsynglingar gjorde sin Grand Tour till framförallt Italien för att med egna ögon uppleva de märkvärdiga saker som dolde sig i de nyupptäckta städerna. Förebilden för tazzorna återgår på de arkelogiska fynd som gjordes i Herculaneum, ett formspråk som också inspirerade till Rosendalsvasen, som tillverkades på beställning av Karl XIV Johan vid Elfdahls Porphyrverk.

126

2018-12-05