Taburetter, gustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), ett par taburetter, gustavianska stockholmsarbeten, signerade ILG, träskuren dekor, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått och förgyllda detaljer, klädda med svart tagelklädsel, sitthöjd 43 cm, smärre slitage

57

2018-12-05