Stolar, sengustavianska, tillskrivna Ephraim Ståhl

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) tillskrivna, sex stolar, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, kraftig rektangulär svängd stoppad ryggbricka med bladsnitt av sulla-typ, ryggen med lotusspjälor, sarger med bladsnitt, hörnanfanger med knappar, avsmalnande ben i form av pilkoger med balusterformade avslut, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 44 cm, enstaka kompletterade fotavslut och lagningar

LITTERATUR:
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 184, jämför snarlik stol sannolikt utförd för hertig Karls lilla sängkammare på Rosersberg
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 146f, 196f & 204f, jämför sittmöbler av Ephraim Ståhl
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 247ff

Den komfortabla stolen med mjukt stoppade ryggbrickor och lotusspjälor blev populär under 1800-talets början och tillverkades i olika versioner av Stockholms stolmakare. I samband med inredningen av Haga slott 1805 för de kungliga barnen beställdes sex dussin brunmålade salsstolar med lotusspjälor av Ephraim Ståhl. De kungliga stolarna var av enklare typ utan den stoppade ryggbrickan och med tre spjälor i ryggbrickan. Den stiliserade lotusblomman hämtades från den fornegyptiska kulturens arkitektur, men förekommer också som ett dekorativt motiv i orientaliskt konsthantverk.

63

2018-12-05