Spegel, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, Niclas Meuniers art, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med genombruten dekor, rocailler och voluter, ramen med fasettslipade kantglas med blomsterdekor av pastellage, nedre sargen med akantus och ströblommor, kvicksilverfolierade glas varav nedre fasetterat, originalbakstycke, 87 x 39 cm, smärre dekorskador och lagningar, kantglas med enstaka sprickor

55

2018-12-05