Solsångaren efter hellenistisk förlaga, 1800-tal

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

SKULPTUR, Italien 1800-talets slut, Grand Tour souvenir, Solsångaren eller Le Génie efter hellenistisk förlaga, grönpatinerad brons, gjutarmärkt Chiurazzi Napoli (bronsgjutarfirma grundad 1870 av Gennaro Chiurazzi), höjd 135 cm, utomhuspatina, ställvisa anlöpningar
Originalet är utfört cirka 300 f.Kr., av anonym konstnär inom Lysippos-skolan på Rhodos, återfinns i Altes Museum, Berlin. En version av skulpturen finns uppställd på högra sidan av Rosendals slott på Djurgården. 1823 levererades fyra bronsskulpturer med båt till Stockholm från bronsgjutaren Gerard-Jean Gallé. Beställare var kung Karl XIV Johan och utöver Le Génie levererades kopior efter antik ac Venus Medici, Apollino och Apollo Sauroctone.

LITTERATUR:
Christian Laine: Solsångaren på Rosendal eller gossen från Rhodos, Lambda Nordica, volym 9, nr 4, 2003

129

2018-12-05