Salor, kejebe-dekor, Turkmenistan, antik före 1850

Klubbat för:

740000 SEK

Utropspris

100 000-150 000 SEK

SALOR, med kejebe-dekor, s. k. trapping, Turkmenistan, antik före 1850, ull och silke, med tre medaljonger eller göler, ca 92 x 273 cm, asymmetrisk knut öppen till vänster, 40-50 grader deplacerad varp, ullvarpen är mörk elfenbensfärgad och Z2S-spunnen med två gråsvarta inslag i ull, skador, flera äldre lagningar, korroderad silke, minimalt reducerade sidor, fläckar, enstaka skador av malangrepp, senare langettering på sidorna, några knutar saknas, spår av mörkblåa tofsar finns bl a upptill.

PROVENIENS
Inköpt på 1950-talet av direktör Sverre Eklund (1903-1990), Örnsköldsvik, vidare i arv till nuvarande ägare.

De turkmenska stammarna är bl a Tekke, Yomut, Ersari, Chodor, Saryk, Arabachi och Kizil-Ayak och under 1600-talet var Salor den mäktigaste stammen, medan 1700-talet dominerades av Yomut-stammen och under 1800-talet var Tekke-stammen starkast. Efter kraftig krigföring på 1850-talet blev Salor-stammen kraftigt reducerad i storlek och vävnaderna blev nästan obefintliga.
Under många år ansågs dessa textilier från turkmenska stammen Salor vara som en asmalyk, en ceremoniell textil, men Elena Tsareva föreslår i sin bok "Turkmen Carpets" från 2016, att dessa var tältpaneler som användes vid speciella tillfällen.
Exemplar finns med en, två eller tre stycken åtta-spetsiga medaljongerna eller göler och Elena Tsareva kallar mönstret för darvaza, vilket betyder grind eller grindar. När dessa textilier s k trapping har två medaljonger och är kortare, var de troligen avsedda att hängas på flanken av en kamel eller monterade på en trästomme på baksidan av kamelen, som bär bruden till sin nya familj vid bröllopsprocessionen. Denna textil som har tre medaljonger eller göler är ovanlig både på grund av storleken och skicket och 2014 fanns enbart kännedom om ett 20-tal exemplar med en, två eller tre göler med liknande design.

Jämför Salor Turkmen kejebe wedding trapping, Victoria and Albert Museum, London (föremålsnummer 143-1884) även avbildad i Hali tidningen, issue 190, Winter 2016, sidan 38.
Jämför Salor Turkmen kejebe trapping, 1700-tal, Gallery Moshe Tabibnia, Milano, även avbildad i Hali issue 180, Summer 2014, sidan 72.

Tack till Peter Willborg, Stockholm, för hjälp med katalogiseringen av denna textil.

108

2018-12-05