Salongsbord, Oskar I:s tid

Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid
Salongsbord, Oskar I:s tid

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

SALONGSBORD, Oskar I:s tid, Nils Christian Saltons art, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, marmorimiterande bemålning i carrara och bleu turquin, benen krönta av huvuden med egyptiserande huvuddok, avslutande fötter, insidan med psykopomper, fotplatta med förhöjd mittdel, höjd 78, diameter 125 cm, smärre lagningar och kompletteringar, spår av hjultrissor

PROVENIENS:
Tidigare i samlingarna vid Kungliga Dramatiska Teatern, Stockholm

LITTERATUR:
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 23, jämför mahognyfanerat salongsbord för kronprins Oskar (I) i hertig Fredrik Adolfs förmak på Stockholms slott, utfört 1823 av Nils Christian Salton

41

2018-12-05