Ring jugend guld rubiner

Ring jugend guld rubiner
Ring jugend guld rubiner
Ring jugend guld rubiner
Ring jugend guld rubiner
Ring jugend guld rubiner
Ring jugend guld rubiner
Ring jugend guld rubiner
Ring jugend guld rubiner
Ring jugend guld rubiner
Ring jugend guld rubiner
Ring jugend guld rubiner
Ring jugend guld rubiner
Ring jugend guld rubiner
Ring jugend guld rubiner

Klubbat för:

10000 SEK

Schätzwert

8 000-10 000 SEK

Beschreibung

RING, 18 k guld, Art Nouveau, föreställande kvinnoansikte prydd med diamantbesatt tiara, 9 små diamanter med rosen- och gammalslipning, slingrade växt- och bladdekor, blomma och blomknopp med fasettslipade rubiner och 7 diamanter med rosenslipning samt en gammalslipad diamant ca 0,05 ct, ostämplad, ringstorlek 17 mm, vikt 8,6 g, etui medföljer

PROVENIENS
Lars-Yngve Johansson Smycken & Antikviteter

230

2018-12-05